Konta oszczędnościowe – ranking

Zanim wpłacisz swoje pieniądze na konto w banku, aby je pomnożyć sprawdź, do jakiego banku się udać, aby otrzymać najwyższe oprocentowanie. Wpisz w wyszukiwarkę „konto oszczędnościowe ranking”, a wejdziesz na strony rozmaitych aktualnych porównywarek kont oszczędnościowych.

Nie warto zanosić pieniędzy tam, gdzie jest nam najwygodniej, do banku, do którego się przyzwyczailiśmy. Czasem tak ciężko przestać postępować schematycznie, mimo tego, iż przecież mamy świadomość, że banki chcą zarobić na nas, a my… dzięki nim. Po przeglądzie rankingu kont oszczędnościowych może okazać się, że chciałeś włożyć pieniądze na marnie oprocentowane konto.

Od czego zależy oprocentowanie kont oszczędnościowych?
To prawda, że stopy procentowo częściowo zależą od stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (zwanym Bankiem Banków), jednakże banki komercyjne w dużym stopniu też decydują o wysokości swoich stóp procentowych.
W momencie, kiedy zwiększa się skłonność ludzi do oszczędzania i gromadzą oni chętnie środki na kontach oszczędnościowych i lokatach, banki nie boją się o rezerwy finansowe, czyli środki pieniężne (depozyty), którymi obracają i na których zarabiają, dokonując tak zwanej kreacji pieniądza bankowego. W takich okresach stopy procentowe są niższe, a my musimy wykazać się inicjatywą aby znaleźć ofertę konta oszczędnościowego z oprocentowaniem najwyższym z najniższych.
W okresach, kiedy banki chcą przyciągnąć na swoje konta więcej depozytów, polepszają one ofertę lokat i kont oszczędnościowych, oferując wyższe oprocentowanie. Zbiega się to dość często z agresywną promocją sprzedaży.

Na co należy zwracać uwagę, wybierając konto oszczędnościowe?
Oczywiście należy dopytać się, jakie są (jeśli w ogóle są jakieś) koszty posiadania konta oszczędnościowego, koszty wpłacania środków, realizowania przelewów itd. Warto wiedzieć, czy z konta można wybierać w każdej chwili pieniądze i z jakimi konsekwencjami można się liczyć (prowizja od wypłaty, utrata odsetek częściowa lub całościowa lub może stała opłata, np. 1 zł za każdą wypłatę).
Zawsze pytajmy wprost pracownika banku, ile konkretnie zarobimy pieniędzy po danym okresie czasu. Co z tego, że pracownik zaprezentuje nam super konto oszczędnościowe, które ma oprocentowanie 5,5 %, ale na pół roku, bądź po spełnieniu określonych wymogów, których możemy nie spełnić.
Jeśli słyszymy, że oprocentowanie jest progresywne, to znaczy rośnie co miesiąc, poprośmy o podanie średniego oprocentowania, jakie jest w tym koncie w danym okresie czasu. Na tej podstawie porównujmy ofertę.
Bez wychodzenia z domu możesz poznać w parę chwil ofertę wszystkich kont oszczędnościowych. Skorzystaj z rankingów, jakie są dostępne w Internecie.

Paweł

Paweł

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu, mam nadzieję że okazał się on dla Ciebie przydatny.
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *